Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Mind a kormány, mind pedig a jegybank régóta ösztönzi a hitelminősítőket arra, hogy a javuló mutatóink miatt itt lenne az ideje a magyar adósságot visszahelyezni a befektetésre ajánlott kategóriába. Nyugalom, annak is eljön a maga ideje.
„Bár egy minősítést javított a Standard & Poor’s a hosszú lejáratú magyar államadósság besorolásán a múlt hétvégén, a tény továbbra is az, hogy mindhárom nagy hitelminősítőnél Magyarország egy fokozattal marad el a befektetésre ajánlott kategóriától. Ugyanakkor a Standard & Poor’s döntésének lehet örülni: egy hosszú tendencia ugyanis megfordulni látszik. Tudniillik a hitelminősítő pozitív folyamokat »láttat«: nem pusztán előre, hátra is tekintett akkor, amikor rögzítette: a magyar gazdaság külső egyensúlyi problémái jelentősen enyhültek az utóbbi években. (...)
A lényeg a lényeg: a hitelminősítők döntése azért nagyon fontos, mert az intézményi befektetők általában ehhez kötik, hogy egyáltalán vehetnek-e államkötvényeket az ügyfeleik pénzén. Ugyanakkor a nagyon kedvező külpiaci események miatt sikerült »kibekkelnünk« befektetésre nem ajánlott kategóriában az elmúlt éveket. Olyannyira, hogy a hitelminősítői alapelvárások – a három évre visszatekintő éves átlagos növekedés, az export százalékában mért teljes külső adósságállomány, a devizatartalékokhoz viszonyított rövid lejáratú külső adósság, az államháztartási hiány, és a GDP-arányos folyómérleg-egyenleg – közül négy javult a befektetési ajánlású magyar szuverén adósbesorolás megvonása óta.
Mind a kormány, mind pedig a jegybank régóta ösztönzi a hitelminősítőket arra, hogy a javuló mutatóink miatt itt lenne az ideje a magyar adósságot visszahelyezni a befektetésre ajánlott kategóriába.
Nyugalom, annak is eljön a maga ideje. Piaci vélekedések alapján ugyanis »folyt. köv.« a hitelminősítők részéről.”